Kuumat

Viru-hotelli kunnioittaa 100 -vuotiasta Suomea teemahuoneilla

Vuonna 1972 avattu hotelli Viru oli Viron ensimmäisenä pilvenpiirtäjänä aikakautensa rakennussensaatio, joka on valmistumisestaan lähtien toiminut silloisen Neuvostoliiton ja sittemmin itsenäistyneen Viron hotellitoiminnan suunnannäyttäjänä.

KGB-museo on yksi Viron suosituimmista

Viru-hotelli edusti avautuessaan korkeaa tasoa niin palvelussaan kuin sisustuksessaankin ja on ylläpitänyt asemansa suomalaisten luottohotellina vuosikymmenestä toiseen. Viime vuonna yli puoli miljoonaa asiakasta nautti hotellin ravintola-, kokous- ja kongressipalveluista ja hotellissa yöpyi yli neljännesmiljoona vierasta. Hotellissa toimii myös suosittu KBG-museo, joka on yli 35 000 vuotuisella kävijällään yksi maan suosituimmista museoista.

Kilpailu on kiristynyt

”45 vuotta on mille tahansa hotellille pitkä aika pysyä suosittuna ja erityisesti Tallinnassa kilpailu kiristyy valtavalla vauhdilla. Hotellitarjonta kasvaa samassa suhteessa kaupunkiin saapuvien matkailijoiden virran kanssa, eli on kymmenessä vuodessa tuplaantunut. Kilpailu pitää meidätkin pirteinä ja antaa syyn uudistua riittävän usein”, kertoo Viron Sokos Hotellien markkinointijohtaja Evelin Org

Yksitoista Suomi100-huonetta

Nyt Viru-hotellikompleksi kunnioittaa satavuotiasta Suomea 18. kerrokseen sisustetuilla teemahuoneilla, jotka heijastavat Suomen ja Viron läheisiä suhteita ja nostavat vieraiden mielialaa myös huumorin keinoin.

Viru-hotellin Suomi100 -teemahuoneet:

Virolaiset kiekkoleijonat

Lätkähuone on omistettu suomalaiselle jääkiekolle, mutta virolaisin viittein ja kahta sankariamme juhlistaen. Huoneessa on Märkä-Simon ja Leksan (Leo Komarov) kuvamuistoja vuosien varrella ja henkilökohtaisia lätkäkamoja – ja siellä soi luonnollisesti JVG.

Siim "Märkä-Simo" Liivik pitää suurena kunniana tulla jo aktiiviuran aikana huomioiduksi omalla nimikkohuoneella Viron legendaarisimmassa hotellissa.

Siim ”Märkä-Simo” Liivik pitää suurena kunniana tulla jo aktiiviuran aikana huomioiduksi omalla nimikkohuoneella Viron legendaarisimmassa hotellissa.

Tutkimusmatkalla Virossa

Tämä huone kutsuu vieraansa Tuglas-seuran kulttuurisihteeri Tapio Mäkeläisen Viroon. Huoneessa voi tutustua Tapion huomioihin, kertomuksiin ja vinkkeihin, joiden avulla voi löytää Tallinnan piilotetut salaisuudet.

Pidä hatustasi kiinni!

Vieraat voivat huoneessa tutustua hattumuotiin ja irrotella Tallinnassa päähineillä.

Vieraat voivat hattuhuoneessa tutustua hattumuotiin ja irrotella Tallinnassa ollessaan päähineillä.

Vieraat voivat hattuhuoneessa tutustua hattumuotiin ja irrotella Tallinnassa ollessaan päähineillä.

Suomalaisten arkkitehtien Tallinna

Huone esittelee Eliel Saarisen visiota: vaihtoehtoista Tallinnaa, joka ei koskaan toteutunut.

Tuhansien järven maa

Kyseessä lienee maailman kompaktein valokuvagalleria.

Suomen suurlähetystö

Suomalaismatkailijoiden luonne ja käyttäytyminen ovat villeimmistä vuosista onneksi jo rauhoittuneet ja nyt jokaisella on mahdollisuus tuntea itsensä Suomen suurlähettilääksi.

Suurlähetystön oma huone on sisustettu Tallinnan Suomen suurlähetystön huonekaluilla ja arvoesineillä ja sviitin seinille on ripustettu Tallinnassa vierailleiden Suomen presidenttien viralliset muotokuvat.

Suurlähetystön oma huone on sisustettu Tallinnan Suomen suurlähetystön huonekaluilla ja arvoesineillä ja sviitin seinille on ripustettu Tallinnassa vierailleiden Suomen presidenttien viralliset muotokuvat.

Suurlähetystön oma huone on sisustettu Tallinnan Suomen suurlähetystön huonekaluilla ja arvoesineillä ja sviitin seinille on ripustettu Tallinnassa vierailleiden Suomen presidenttien viralliset muotokuvat.

Suomalaiset designklassikot

Suomen Viron-instituutin järjestämä 100 esinettä Suomesta -näyttely kertoo Suomen tarinan esittelemällä yhden esineen kultakin itsenäisyyden vuodelta.

Television taikaa

Tämä huone on omistettu vallankumoukselle, jota ei televisioitu, vaan joka alkoi televisiosta. Erityisesti MTV oli virolaisille tärkeä kanava amerikkalaisen viihteen pariin. Tekstitetyt suosikkiohjelmat Ritari Ässästä ja Dallasista Emmanuelleen opettivat suomen kieltä kahdelle polvelle pohjoisvirolaisia.

Suomirockin lähettiläät

Virun suomirock-huone esittelee kaipuuta Miljoonasateen ja Neljän Ruusun laulujen ja vanhojen valokuvien avulla. Huoneen yksi seinä on lisäksi luonnolliseen kokoon tulostettu ote Tavastia-klubin legendaarisesta takahuoneesta.

Huoneen yhdelle seinälle on tulostettu luonnolliseen kokoon ote Helsingin Tavastia-klubin legendaarisesta takahuoneesta.

Huoneen yhdelle seinälle on tulostettu luonnolliseen kokoon ote Helsingin Tavastia-klubin legendaarisesta takahuoneesta.

Fingerpori

Suomen suosituin päivittäin ilmestyvä sarjakuva Fingerpori on kunnioittanut Helsingin ja Tallinnan välistä laivamatkailua ja Viru-hotellissa yöpymistä useissa tarinoissaan. Fingerporille yhteistyö hotellin kanssa on ensimmäinen laatuaan ja sen myötä Fingerpori-huoneessa pääsee viettämään aikaa tuttujen hahmojen, kuten Rivo-Riitan ja Heimo Vesan seurassa.

Fingerpori-huoneesta löytyy tuttujen sarjakuvien ja muiden Fingerpori-asioiden lisäksi sisustuselementteinä ikonisia, Tallinnan-matkailua koskevia strippejä.

Fingerpori-huoneesta löytyy tuttujen sarjakuvien ja muiden Fingerpori-asioiden lisäksi sisustuselementteinä ikonisia, Tallinnan-matkailua koskevia strippejä.

____ of Finland

Tämä huone on omistettu Dome Karukosken Tom of Finland -elokuvalle ja se tarjoaa kaikille mahdollisuuden viettää yönsä Tom of Finland -lakanoissa.

Voit viettää yösi Tom of Finland -lakanoissa.

Voit viettää yösi Tom of Finland -lakanoissa.

Teemahuoneen saa yllätyksenä

Viru-hotellin Suomi-huoneet tulivat 15.5. hotellin normaaliin myyntiin muiden huoneiden joukkoon ja sellaisen saaminen on asiakkaalle yllätys. Teemahuoneeseen ei sisälly asiakkaalle lisäkuluja, vaan huoneet ovat huoneluokkaansa vastaavien hintaisia. Mikäli tietyn teemahuoneen haluaa erikseen varata, on ennakkovarausmaksu 20 €.

Tallinn Club

Tallinn Club